Szklana balustrada antresoli – bezpieczeństwo i przestrzeń

Antresole to estetyczny i funkcjonalny element domowej architektury. Nic więc dziwnego, że od lat zyskuje coraz większą popularność i staje się stałym elementem planów nowoczesnego budownictwa. Jak zaprojektować bezpieczną i efektowną antresolę?

Czy warto mieć w domu antresolę?

Dobrze zaprojektowana antresola umożliwia optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Staje się dodatkowym pomieszczeniem, które może być wykorzystywane w przeróżny sposób: od otwartego domowego biura, przez relaksacyjną wyspę, po pełną kreatywności strefę zabaw dla dzieci i nastolatków. Pogłoski mówią, że podczas spotkań towarzyskich zamienia się też w konkurencję dla kuchni – w tym starciu to antresola okazuje się najbardziej sprzyjającym konwersacjom miejscem.

Wewnętrzny „balkon” jest też niezwykle estetyczny. Balansuje proporcje pomieszczenia i pozwala na niebanalne zarządzanie zarówno oprawą świetlną, jak i przepływem promieni słonecznych. To świetny sposób na utworzenie podziału na funkcjonalne strefy, które sprawiają, że mieszkanie staje się bardziej ergonomiczne.

W zależności od projektu i zastosowanej zabudowy antresola może być otwartą przestrzenią integrującą rodzinę lub zapewniać prywatny kąt, niedostępny dla wzroku reszty domowników.

Szklana balustrada na antresoli – czy to bezpieczne?

Niektórym antresola z pewnością kojarzy się ze starym budownictwem, kamienicami lub specyficznym klimatem wakacyjnych wycieczek. Współczesne aranżacje i rozwiązania technologiczne odstawiają jednak staromodne aranżacje do lamusa. Zastosowanie szklanych balustrad zupełnie zmieniło design tej architektury – z przytłaczających, drewnianych półpięter stały się eleganckim, transparentnym designerskim smaczkiem, który jest nie tylko dodatkową, funkcjonalną powierzchnią, ale też zapewnia wrażenie otwartości, przestronności i świeżości.

Balustrady nowoczesnych antresol konstruowane są z solidnego, hartowanego szkła. Umocniona konstrukcja materiału wykazuje się bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne – dzięki temu tworzy niezawodną i zupełnie bezpieczną ochronę zarówno samego półpiętra, jak i prowadzących do niego schodów.

O wykorzystanie w domu szklanych elementów nie powinni obawiać się też rodzice i właściciele zwierząt. Hartowane tafle są niezwykle trwałe, dzięki czemu nie poddadzą się naciskom nawet największych rozrabiaków. Co więcej, tworzą zwartą formę: bez belek, krat i otworów, w które mogłyby zawędrować ciekawskie rączki.

Gdzie można zbudować antresolę?

Antresola świetnie sprawdzi się zarówno w dużych domach, jak i w niewielkich mieszkaniach. Najważniejszym warunkiem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, jest wysokość stropów. Aby przemieszczanie się po antresoli było wygodne, przestrzeń między sufitem a podłogą konstrukcji powinna wynosić nie mniej niż 2 metry. Nieco inaczej jest w przypadku, kiedy konstrukcja ma funkcję sypialną i znajduje się na niej jedynie łóżko – przestrzeń pionowa może być wtedy niższa.

Użytkowe półpiętro umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni przy zachowaniu jej estetyki i otwartości. To idealne rozwiązanie dla małych mieszkań, w których liczy się każdy centymetr kwadratowy. Szkło dodaje wnętrzom lekkości i pozostawia wrażenie przestronności, tworząc jednocześnie nowe pomieszczenie.

Doskonałym polem do architektonicznego popisu są współczesne domy jednorodzinne, w których antresole mają praktycznie nieograniczone zastosowanie: mogą służyć zarówno jako praktyczne miejsce robocze, jak i prywatna galeria eksponująca dzieła sztuki. Największym ich atutem są tu walory wizualne, które zupełnie zmieniają design i charakter wnętrza.