Jakiego szkła należy używać do kabin prysznicowych?

Od tego, z jakiego materiału wykonana zostanie nasza kabina prysznicowa zależeć będzie jej trwałość, łatwość utrzymania w czystości oraz estetyka wykończenia. Chociaż najpopularniejszymi materiałami na rynku są obecnie polistyren i szkło hartowane, to dobrze wiedzieć czym się różnią i jakie są ich indywidualne cechy, by zdecydować się na opcję spełniającą nasze oczekiwania i potrzeby. Naturalnie, poza różnicami w charakterystyce i właściwościach technicznych, materiały te różni również cena. Dobrze więc, przed zakupem zorientować się najpierw w swoich preferencjach, a następnie z oferowanych możliwości.

Różnice w materiałach używanych przy kabinach prysznicowych

Polistyren, chociaż jest tworzywem sztucznym, to wyglądem do złudzenia przypomina naturalne szkło. Z zalet warto wymienić elastyczność tego materiału oraz odporność na uderzenia. Jednocześnie jest to surowiec miękki przez co może wykazywać podatność na uszkodzenia. Dzięki wspomnianej elastyczności, polistyrenowa kabina prysznicowa może być zarówno płaska, jak i wyprofilowana pod preferencje klienta. Tafla może być zarówno transparentna, jak i matowa, co stwarza spore pole w dziedzinie designu. Bez względu na wybór wykończenia, polistyren najłatwiej utrzymać w dobrej kondycji wycierając go każdorazowo po kąpieli do sucha. To pomoże zapobiec gromadzeniu się osadu i dotyczy również kabiny ze szkła hartowanego.

Szkło hartowane jest odporne na zarysowania i bardzo trwałe, dzięki czemu również bezpieczne. W razie ewentualnej stłuczenia, nie rozbije się na ostre kawałki, a wiele zaokrąglonych elementów, niegroźnych dla osób w pobliżu. Do wykończenia kabin wykorzystuje się szkło gięte, gładkie, matowe, czyli inaczej satynowane, barwione w masie, wzorzyste lub wytłaczane, piaskowane oraz przyciemniane. Konserwacja i czyszczenie szkła hartowanego również jest stosunkowo łatwe. Jedynym bezwzględnym wymogiem pielęgnacyjnym jest nieużywanie środków szorujących oraz wszelkich preparatów czyszczących na bazie kwasów, acetonu i benzyny, ponieważ stwarzają ryzyko zarysowania powierzchni.