Jakie drzwi wybrać do loftu?

Aranżacje loftowe kojarzą się z otoczeniem pełnym surowych wykończeń, widocznych elementów konstrukcyjnych i okazałych okien. Ikoniczne dla tego stylu są otwarte przestrzenie – strefy domu konstruowane są tak, aby sprawiały wrażenie przenikania się. Choć podczas projektowania mieszkań dobór drzwi wewnętrznych często jest bagatelizowany, w przypadku loftów nie powinno się spychać tego etapu na dalszy plan – to właśnie odpowiednie zaaranżowanie przejść między pokojami wyeksponuje niepowtarzalny, industrialny charakter wnętrza.

Czym jest loft?

Pierwsze wnętrza loftowe powstawały w pofabrycznych halach – kupione za bezcen opustoszałe lokale przemysłowe adaptowane były na mieszkania i galerie sztuki. To właśnie dzięki takiej historii nabrały śmiałego, nietypowego i unikatowego charakteru. Surowe, przestronne i wysokie wnętrza stały się nowym materiałem architektonicznego warsztatu.

Charakterystyczną cechą loftów są surowe ceglane lub niewykończone betonowe ściany. Niemalowane tynki i wyłaniające się ze ścian cegły podkreślają przemysłowe korzenie stylu, a jednocześnie idealnie komponują się z kontrastująco miękkimi sofami i fotelami oraz delikatnymi, zielonymi kwiatami. Nieosłonięte rury i kable są integralną częścią industrialnego designu – odpowiednio wkomponowane stają się jego ozdobą.

Szkło, stal i kamień to podstawowe surowce, które łączą nowoczesne mieszkania z miejskim klimatem i przemysłowym sznytem. Zestawienie solidnych, trwałych materiałów z otwartą przestrzenią, dużą ilością naturalnego światła i nowoczesnymi sprzętami daje efekt lekkości i świeżości. Wysokie sufity pozwalają na skonstruowanie antresoli, która stwarza dodatkową, funkcjonalną przestrzeń.

Miejski, minimalistyczny funkcjonalizm

Największym wyróżnikiem loftów są jednak duże okna i przestronność. Nie oznacza to wszakże, że do stworzenia industrialnego mieszkania niezbędne są niebotyczne ilości metrów kwadratowych. Obecnie lofty są nieustannie zyskującym na popularności sposobem aranżacji nawet niewielkich wnętrz w wielkomiejskich blokowiskach. Loft to minimalizm, którego największą zaletą jest funkcjonalność i wrażenie dużej przestrzeni. Do uzyskania harmonijnego efektu – szczególnie dysponując ograniczoną przestrzenią – niezbędne jest odpowiednie wyważenie elementów wprowadzających lekkość i takich, które wyróżniają się masywnością. W przeciwieństwie do wielu innych stylów wnętrzarskich to nie meble i dodatki stanowią tu najważniejszy element. Podstawą, która zadecyduje o charakterze wystroju są podłogi, ściany oraz przeszklenia: okna i drzwi. O ile pozostałe elementy zazwyczaj nie są trudnym wyborem, o tyle dobór loftowych drzwi jest tak oczywisty. Jak je wybrać?

Drzwi klasyczne a drzwi loftowe

Mimo że loft to przede wszystkim przestrzeń, niezbędne są w nim również drzwi wewnętrzne. Klasyczne drewniane i zabudowane modele nie zawsze się tu sprawdzają – mogą zaburzyć wrażenie otwartości, przytłoczyć wnętrze i zablokować przepływ słonecznego światła nawet mimo przeszklenia oknami całych ścian.

Właściwie dobrane drzwi regulują podział mieszkania na strefy. Mają zapewniać poczucie prywatności i oddzielać najważniejsze pomieszczenia, jednocześnie nie zmniejszając optycznie przestrzeni. Ich używanie musi być wygodne i praktyczne. Przygotowując loftowe pokoje warto postawić na trwałe, ale podkreślające charakter wnętrza drzwi o nowoczesnym designie.

Szklane drzwi w loftowym stylu

Nietypowe wnętrza wymagają oryginalnych rozwiązań. Z myślą o industrialnym wzornictwie powstały także i drzwi, dzięki którym możliwe jest między innymi zarządzanie przepływem światła. Przejścia w loftowym stylu mają być integralną częścią wnętrza i nie przytłaczać go – optymalnym rozwiązaniem są więc wejścia przeszklone – na zawiasach lub przesuwne.

Nowoczesne wzornictwo daje wiele możliwości dostosowania drzwi do potrzeb mieszkania. Różnią się rodzajem przeszklenia, liczbą i kształtami szprosów, typami klamek i sposobami zamykania. Zależnie od osadzenia ościeżnicy, mogą uwypuklać industrialny charakter aranżacji lub zostać ukryte w ścianie. Ich istotną zaletą jest możliwość zabudowania szklaną ścianką działową. To szczególnie atrakcyjna opcja dla niewielkich wnętrz, w których ważne jest stworzenie wrażenia obszerności i otwartości.

Jak wybrać drzwi loftowe?

Wybierając drzwi do loftu warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech, które powinny zostać dostosowane nie tylko do aranżacji mieszkania, ale też do potrzeb jego mieszkańców.

W tego typu wyposażeniu niezwykle ważny jest surowiec, z którego powstała konstrukcja. Szkło różni się nie tylko kolorami i przezroczystością, ale też sposobem hartowania. Pod tym względem wyróżnia się dwa typy tafli drzwiowych: hartowane i klejone.

Szyba klejona zabezpieczona jest warstwą folii. Dzięki temu, po przypadkowym rozbiciu, kawałki szkła pozostają na zabezpieczeniu, nie rozpadając się w różnych kątach pokoju. To bezpieczne rozwiązanie, szczególnie przydatne, jeśli w domu przebywają dzieci i zwierzęta, które mogłyby nieroztropnie trafić na ostre elementy. Szyba hartowana natomiast w przypadku uszkodzenia kruszy się na bardzo drobny mak.

Innym ważnym i funkcjonalnym elementem są klamki. W zależności od potrzeb drzwi mogą zamykać się na klamki klasyczne (dostępne zazwyczaj przy szkłach hartowanych) lub bezuchwytowe zatrzaski.

Industrialny styl świetnie podkreślają wszelkie metalowe elementy wystroju. Szklane drzwi często wyposażone są w szprosy, czyli stalowe elementy dzielące tafle szkła na mniejsze sekcje. Tworzą na drzwiach minimalistyczne, geometryczne wzory lub ciekawe, funkcjonalne ozdoby. Ich liczbę i kształt można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Transparentne przejście czy klimatyczna prywatność?

Choć szkło może nie wydawać się atrakcyjnym polem do kreatywnego popisu, mnogość dostępnych modeli dla wielu bywa zaskakująca. W ofertach drzwi loftowych znajdują się nie tylko szkła transparentne, które zauważalne są tylko dzięki klamkom i zastosowanym szprosom, ale też szkła matowe, zapewniające nieco więcej prywatności. Dzięki zamgleniu nie są tak przezroczyste. Świetnie nadadzą się na przykład na drzwi prowadzące do gabinetu lub szaf wnękowych.

Profesjonalni producenci drzwi loftowych mają ponadto w swojej ofercie szkła barwione. Mogą przybierać jednolitą barwę lub zostać ozdobione fantazyjnymi wzorami. To dobry pomysł dla osób pełnych kreatywności. Stanowią ciekawy akcent w niebanalnych, ale minimalistycznych wnętrzach. Dobrze oddzielają pomieszczenia, zapewniając w nich poczucie intymności. Nie zaburzają przy tym jednak stylistyki otoczenia i lekkości przestrzeni. Pasować będą do sypialni, a nawet łazienek.

Drzwi a przestrzeń

Drzwi mają być nie tylko podkreśleniem charakteru wnętrza, ale przede wszystkim dogodnym elementem ciągu komunikacyjnego. Ważny jest więc sposób ich otwierania.

Drzwi uchylne to klasyczny wybór. Choć są najpopularniejsze i dobrze sprawdzą się w większości mieszkań, mogą być kłopotliwe w przypadkach, gdy wskazane jest oszczędzanie przestrzeni. W małych lokalach lepiej wypadną drzwi przesuwne. Nie tylko nie zajmują dodatkowego miejsca, ale też zaskakują nowoczesnym designem. Potrafią idealnie wtopić się w otoczenie, stanowiąc jego integralną część lub zaskakiwać ozdobnością.

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie drzwi w budowaniu przestrzeni. Na szczególną uwagę zasługują tu modele z wbudowanym lustrem. Mają one kilka przydatnych funkcji. Przede wszystkim, pełnią potrójną rolę: drzwi, ozdoby i wyposażenia użytecznego przy stylizacji. Trudno znaleźć bardziej funkcjonalne elementy architektury wnętrz. Minimalizm i elegancja idealnie wypełniają loftową stylistykę. Ponadto, nie zawsze da się zauważyć ich podstawową funkcję. Zamknięte mogą wyglądać na zwyczajne duże lustro, sprytnie ukrywając pomieszczenie, do którego prowadzą. Któż nie marzył o tajnych kryjówkach we własnym mieszkaniu?

Przemyślany dobór drzwi w loftowych wnętrzach może zadecydować o charakterze całego mieszkania. Szeroki wybór typów szkła pozwala na zarządzanie przepływem światła i wydzielanie użytkowych stref. Decyduje także o poczuciu przestronności i lekkości przestrzeni, która nie przytłacza ciężkimi, masywnymi wejściami.